Jak na stres nejen v „době koronavirové“
Období, kterým nyní v období pandemie Covidu -19, nejen v ČR, procházíme, je poměrně náročné. Dospělí i děti jsou vystaveni různorodým nejistotám, obavám o své zdraví i blízkých. Dnešní situace také nárokuje poměrně velkou potřebu adaptace na různé změny. Dětem, žákům, dospívajícím studentům, kteří byli vytrženi ze svého sociálního vrstevnického prostředí, schází každodenní osobní kontakty, různé volnočasové aktivity. Dospělí by jim v této situaci měli být oporou, avšak rodiče, kteří mnohdy při home office musí zvládat i dopomoc dětem při on-line výuce, nemají energie a času nazbyt. Je to vskutku zátěžová a dlouhodobá situace, navíc „světlo na konci tunelu“ je chvíli vidět, jindy se zase ztrácí, nevíme, jak to všechno dlouho potrvá a zda se vůbec alespoň nějakým způsobem budeme moci vrátit k tomu, jak vše bylo dřív. Odborníci se shodují v tom, že přibývá povšechně psychických obtíží, projevů deprese, úzkosti, bohužel i sebevražd.
Dá se říci, že strach je naší přirozenou emocí, někdy nás může ochránit, držet při životě, že tolik neriskujeme, někdy i podnítí k vyššímu výkonu. Vyvolá u nás, kromě emočního prožitku, negativních myšlenek i tělesnou reakci. Záleží na míře i délce trvání podnětu, který tuto emoci v nás vyvolává. Není dobré být delší dobu v napětí, žít v obavách – to už nám prožívaný strach zasahuje do běžných činností, může se vztahovat k obavám do budoucna, máme ho v hlavě, usadil se nám v těle“. Běžný strach odejde, odezní i chvilkové nepříjemné tělesné pocity, ale pokud se stále vrací, může přerůst v úzkost. Už jen pomyšlení na něco, co v nás vzbuzuje obavy, může vyvolat různé nepříjemné tělesné pocity, např. bušení srdce, knedlík v krku, pocit ztíženého dýchání, pocit těžkých nohou – je velmi individuální, kde se nám taková úzkost může v těle usazovat. Pro lidi, kteří jsou emočně citlivější, více disponovaní ke zvýšené úzkostnosti, případně u těch, kteří jsou vystaveni třeba i jiné výraznější zátěžové situaci, může být situace ve spojitosti s koronavirem a s tím vším, co se okolo toho děje, velmi obtížně zvládnutelná.
Každý má nějaký způsob, jak si pro sebe hledá pomoc při zvládání zátěžových situací. Někomu může pomoci tyto nepříjemné pocity vyventilovat popovídáním si s přáteli (aktuálně spíše na dálku), získá tím třeba i nadhled. Nebojte se s dětmi mluvit o jejich pocitech, myšlenkách, vyzvěte je, aby vám sdělili, co se v nich odehrává. Nebo to třeba nakreslili.
Někomu pomůže fyzická aktivita, čas strávený v přírodě, někdo spíše zaměstná mozek čtením, poslechem hudby. Už vůbec jen to, že si člověk udělá pro sebe více času a věnuje se svým zálibám, dovolí si prožít drobné radosti, třeba i s rodinou, může zlepšit náladu. Jistě je toto lepší než trávit čas každodenním čtením špatných zpráv v médiích, to v nás vyvolává jen další obavy a nejistotu. Je pochopitelně důležité mít ty základní informace a udělat vše pro to, abychom sebe i ostatní chránili, minimalizovat to, že se nakazíme. Ale všeho s mírou, v tomto případě. Třeba nám tato doba otevírá také více možností se zamyslet nad tím, co je pro nás vskutku důležité a co méně, popřemýšlet nad tím, co třeba i pozitivního nám prožité období přineslo, co jsme se tím naučili. A jak bychom mohli ještě více pomoci druhým i sami sobě, abychom to i nadále lépe zvládali.
Možností, jak více ovlivnit naše tělesné, emoční prožívání, navodit si takto i dobrý pocit uvolnění, klidu, je práce s tělem, různá relaxační a dechová cvičení. Přes uvolněné tělo se nám může uvolnit a zklidnit i mysl, můžeme tak omezit, lépe ohlídat, stále přicházející nepříjemné myšlenky, různé naše obavy, úzkosti. Možná to mnozí z vás znají, když po nějaké větší fyzické aktivitě, po cvičení, např. cvičení jógy, se dostaví pocit, že se vám „vyčistila hlava“, cítíte se celkově příjemně, uvolněně a dokážete od sebe lépe držet to negativní.
Důležité je častější opakování a zažití takovýchto cviků, relaxací, které nám pak mohou v náročnější zátěžové situaci pomoci, protože už budeme vědět, jak sami sobě pomoci. A když si něco z níže uvedených cvičení vyzkoušíte, můžete pak zkusit zapojit i vaše děti.
Zde naleznete několik nejdůležitějších a nejčastěji používaných technik, cviků pro práci s tělem a dechem.