Jak se efektivněji učit - 1. část
Jak se nejlépe, nejrychleji a nejefektivněji učit si pokládá většina studentů, kteří potřebují obsáhnout větší objem informací a zároveň nechtějí nad učením strávit veškerý svůj volný čas. Jak na to? Na co se mám nejvíce zaměřit? Jak si nejlépe uspořádat harmonogram učení? Na všechny tyto otázky a na mnoho dalších se pokusíme podívat více zblízka.
V první části si nastíníme, jak se máme lépe motivovat k učení, jak máme o sebe pečovat, aby nám šly informace lépe do hlavy, a jak upravit své studijní prostředí.
Motivace
Není překvapením, že pokud budeme motivovaní, budeme chtít a budeme to dělat rádi, učení nám půjde lépe. Jak však na to? Často říkáme, že se MUSÍME učit, že MUSÍME udělat to či ono. Klíčové je udělat jakýsi mentální kotrmelec a zaměnit slůvka MUSÍM za CHCI. Zkuste si například říci větu: „Musím se naučit těchto 10 slovíček z Aj. a zaměňme ji za „Chci se naučit těchto 10 slovíček z Aj.“ Pokud jste to upřímně zkusili, cítíte tu změnu? Můžeme si říci, CHCI se toto naučit, aby mohl být se sebou spokojený, aby byl při studiu/ve škole/v životě úspěšný.
Důležité je najít v sobě motivaci a chuť se něco naučit, něco se dozvědět. Pěstujme v sově zvědavost a radost z objevování nových a zajímavých věcí.
K motivaci patří i ocenění a odměnění se. Pro někoho může být odměnou dobrá známka z testu či zkoušení, pro jiného zase pozitivní reakce rodičů. Než však být závislý na ocenění ze strany našeho okolí, je dobré umět ocenit sám sebe.
Pečujme o své tělo a duši
Když se potřebujeme intenzivně na něco soustředit, doporučuje se lehká a zdravá strava. Pokud se přejíme tučným a těžkým jídlem, můžeme si jít tak akorát lehnout.
Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu je velkou posilou pro náš mozek. Můžeme se věnovat nějaké cílené sportovní aktivitě nebo se jen procházet v přírodě či parku. Uvidíte, že učení vám pak lépe půjde do hlavy.
Bez odpočinku to nejde. Když jsme přetížení a pod tlakem, podáváme horší výkony a špatně se soustředíme. Naučme se proto smysluplně odpočívat u činností, které nejsou náročné a přinášejí nám radost. I nicnedělání má smysl, když je vystřídáno další aktivitou, která někam směřuje.
Kde se učíme
Dle výzkumů je nejvhodnější pro učení pohodlná židle a tedy poloha vsedě. Učení se vleže se příliš nedoporučuje. Tělo ji vnímá jako polohu k odpočinku. Když jsme zvyklí právě na učení vleže, musíme si dělat pravidelné přestávky, kdy vstaneme a něco děláme. Je potřeba více aktivovat tělo. Zkusme se ale i někdy učit vsedě u stolu a pak porovnat, co je lepší.
Před učením je vhodné dobře vyvětrat. Doporučuje se teplota místnosti okolo 20 stupňů.
Předem si připravíme něco k pití, abychom nemuseli odbíhat.
Místem pro učení by měl být nejlépe náš vlastní pokoj nebo klidný a stabilní studijní koutek.
Nezbytné je minimalizovat rušivé elementy z okolí. Můžeme všechny doma informovat, že se jdeme učit a nechceme být rušeni. Dále je vhodné vypnout hlasitost telefonu a položit ho mimo svůj zorný úhel. Protože by příchozí zprávy, oznámení apod. mohly odvádět nai pozornost. Někdy je dobré vypnout i PC či notebook, aby nehučel a nerušil nás.
Je otázkou, zda se učit při hudbě či ne. Bylo prokázáno, že hudby z rádia s mluvenými vstupy je rušivá a hudba s texty také. Ticho je ideální pro učení. Pokud potřebujeme zvukovou kulisu, pustíme si tichou hudbu s cizojazyčným textem či bez, například soundtracky k filmům. Dále je možné si pustit hudbu, která podporuje alfa vlny mozku (na youtube hledejme alfa waves music či studying music + aplikace brain.fm).
Osvětlení může zajistit jedna 60W žárovka v lampičce. Denní světlo je pochopitelně příjemnější, ale není k dispozici vždy v tu dobu, kdy se potřebujeme učit. Světlo by mělo být z levé strany u praváků a z pravé u leváků.
Dodržujte pořádek na svém pracovním stole. Úklid stolu zabere 10 minut a opravdu pomůže.
Připravme si pomůcky, které budeme potřebovat (pero, tužku, zvýrazňovače apod.), nebudeme pak ztrácet čas hledáním.